Při provozu olejových transformátorů v distribuční síti elektrické energie dochází k nežádoucímu efektu, vlhnutí izolačního systému transformátoru vlivem vzdušné vlhkosti a střídání teplot transformátoru.
Vlhkost (voda) v izolačním systému olejového transformátoru je nepříjemná ze dvou hledisek:
- snižuje elektrickou pevnost izolací,
- je zdrojem kyslíku, který oxiduje izolační systém a tím zkracuje jeho životnost.
Pevné izolace jsou významným rezervoárem vody. Princip odstranění vody z pevných izolací spočívá v ohřevu pevných izolací použitím speciálního nízkofrekvenčního zdroje.
Mobilní zařízení LFHE II (Low Frequency Heating) na přívěsném vozíku za automobil.
Při použití tohoto zdroje je teplo dodáváno z vinutí transformátoru izolacím, stavbám a barierám. Regenerační zařízení pak v součinnosti s tímto zdrojem udržuje vhodné teplotní spády a sbírá z oleje vlhkost vypuzenou z pevných izolací. Izolační systém zůstává pod olejem, tedy ve svém „přirozeném“ prostředí.
Součinnost zařízení LFHE II se stanicí pro regeneraci transformátorových olejů.
Tato metoda ohřevu a sušení transformátoru zefektivňuje a zkracuje v současnosti používaný postup ohřevu transformátoru jen pomocí oběhu izolačního oleje a regenerace oleje.
Velkou výhodou je, že můžeme vysoušet transformátor přímo na pozici. Vysoušení na pozici snižuje náklady na demontáž, přepravu stroje a s tím pro transformátor a jeho pevné izolace nepříjemné otřesy při přepravě. Zároveň z ekologického hlediska odpadá přečerpávání, přeprava a skladování trafooleje.
Podrobnější informace v letáku Využití nízkofrekvenčních zdrojů pro vysoušení pevných izolací olejových transformátorů (PDF, 3,2 MB).