Instalace podlahového topení do betonu nebo anhydritu
Topné kabely se ukládají do betonové vrstvy, pod kterou je vrstva tepelné izolace. Jako tepelná izolace je nejvhodnější extrudovaný polystyrén nebo polyuretan o tloušťce 40 až 80 mm. Z důvodu stlačitelnosti není vhodná měkká minerální vlna. Od stěn se betonová vrstva odděluje obvodovou izolací a tímto se předchází poškození vlivem tepelných dilatací podlahy. Zároveň obvodová izolace zamezuje vzniku tepelných mostů do stěn. Větší a nepravidelné plochy se rozdělují dilatačními spárami na menší díly – do 40 m2. Délka strany jednoho dílu by neměla přesáhnout 8 m. Dilatační spára se vede celým průřezem betonové mazaniny. Tepelná izolace by měla být chráněna vhodnou hydroizolací před vlhkostí pronikající shora. Topné kabely se nejsnáze fixují na výztužnou Kari-síť pomocí nylonových stahovacích pásků. Výkon topných kabelů se volí do 20 W/m (KYCY, KYCYR 10 W/m, 20 W/m), aby rozestupy topných kabelů nebyly větší než 15 až 20 cm. Při větší tloušťce betonové vrstvy je možný větší rozestup topných kabelů. Jinak budou na podlaze vznikat studená místa. Do stejné vrstvy se umístí i podlahové čidlo termostatu. Takto připravené topení se opatrně zalije vrstvou betonu o minimální tloušťce 40 mm.
V případě instalace podlahového topení do anhydritové vrstvy nelze použít fixaci topného kabelu na Kari-síť. Anhydrit je agresivní a ocelová síť by se brzy rozpadla. Před zaléváním podlahy anhydritem se na tepelnou izolaci pokládá fólie, která brání zatečení anhydritu. Topný kabel lze připevňovat pomocí plastových skobiček ve tvaru U, které se vpichují do tepelné izolace (polystyrén). Čistý vpich neumožní zatékání anhydritu. Vzhledem k menší tepelné roztažnosti anhydritu je možné ponechávat větší dilatační díly. Ostatní pravidla jsou podobná jako u betonových podlah.
Instalace podlahového topení do tmelu
Tento způsob se používá většinou při rekonstrukcích, kde není dostatečná výška pro úplnou skladbu podlahového topení. Jedná se o přímotopné vytápění. Pokud je to možné, doporučujeme použít alespoň minimální vrstvu tepelné izolace vybavenou případně reflexní hliníkovou vrstvou, aby nedocházelo ke ztrátám do podloží. V opačném případě je nutné instalovat vyšší výkon (až 160 W/m2). Pro tento způsob instalace se používá topný výkon kabelu s nižším měrným výkonem. Podkladní vrstvu tvoří většinou stávající podlaha, případně beton. Topný kabel (KYCY, KYCYR 10 W/m) se upevňuje pomocí fixačního pásku FX/FXT. Jedná se pozinkovaný pásek s vyseknutými jazýčky pro připevnění topného kabelu. Častěji se však používá topná rohož (ECOFLOOR LDTS 100, 160 W/m2). Po pokládce kabelu nebo rohože se opatrně nanese vrstva tmelu tak, aby byl kabel krytý po celé ploše podlahy. Poté je možné pokládat dlažbu nebo jinou krytinu. Po dokončení instalace je nutné počkat se spuštěním topení po dobu nezbytně nutnou k vytvrdnutí tmelu.
Instalace topné fólie
Topné folie ECOFILM F jsou určeny jako podlahové vytápění do suchých konstrukcí – pod laminátové nebo dřevěné plovoucí podlahy nebo s použitím doplňkových podložek HEAT-PAK pod PVC a koberce. Protože teplota podlahy s podlahovým vytápěním by neměla být vyšší než 27°C, vyrábí se podlahové folie pouze v takových výkonech, které při dodržení všech instalačních podmínek tuto teplotu nemohou překročit - 80 W/m², 60 W/m² a pro velmi dobře zateplené objekty (NED) ve výkonu 40 W/m². Topné folie jsou nabízeny v šířce 600 a 1000 mm. Topné fólie jsou k dispozici buď jako hotové dané velikosti, nebo je možné z metráže vyrobit požadovanou velikost. Protože přímo na topnou folii nelze další vrstvy lepit, není možné ji použít například pod dlažbu, pod koberce a PVC je možné ji instalovat s použitím podložek HEAT-PAK.